Subaru’dan Akıllı Araba

Japon otomobil üreticisi Subaru, yeni Forester’ı Çarşamba günü New York Uluslararası Otomobil Fuarında tanıttı. Yeni Forrester bir önceki modeline büyük ölçüde benziyor fakat, teknolojik anlamda önemli derecede bir yükselme mevcut. Bu araçta ‘Yüz Tanıma Özelliği’ Var. Ve bu araba ‘Driver Focus’ özelliği ile son derece akıllı!

The 2019 Subaru Forester from the front.

Yalnız anahtarınızı sakın unutmayın! Çünkü bu uygulama aracın kilidini açmak yada motoru çalıştırmak için değil. Driver Focus yazılımının asıl amacı, sürücüyü tanıyıp(5 kişiye kadar yüz tanımlaması yapılabiliyor), koltuk pozisyonu, ayna ayarları, klimanın derecesi, çalacak olan radyo kanalları vb birçok özelliği kişinin tercihlerine göre otomatik olarak algılayıp yerine getiriyor. Ve en sevimlisi arabaya bindiğinizde araba size kişisel bir selam veriyor:)

The DriverFocus software lives atop the 2019 Subaru Focus' dashboard. The red dot is the camera.

DriverFocus’un bir diğer önemli özelliği de, dikkatinizin dağınık olup olmadığını veya uyuyup uymadığınızı kontrol etmek için aynı kızılötesi teknolojiyi kullanır. Üç saniyeden daha uzun bir süre yoldan uzaklaştığınızı görürse, bip sesi çıkarır – ve tepki vermeden birkaç kez bip sesi çıkarsa, araç yavaşlamaya ve durmaya başlar.

Subaru’nun ürün iletişimi müdürü Dominick Infante, Subaru’nun sürücü ve yolcu güvenliğinin en büyük odak noktaları olduğunu belirtiyor. Aracın fiyatı konusunda bilgi vermeyen İnfante, sadece olası benzer teknoloji kullanan Cadillac, Lexus gibi lüks otobil üreticilerininde aynı teknolojiyi piyasaya sürdüklerinde, kendilerinin onlardan daha uygun olacağını söylüyor.

Bu Subaru’nun duyusal teknolojiye ilk adımı değil. Şirketin 2019 Forester’da da yer alan EyeSight sistemi, 2012’de piyasaya sürülmüştü. Bu sistem, çarpışma öncesi kırılma, adaptif cruise control ve şerit-kalkış uyarılarını içeriyordu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: